Charity Show – 15th August 2021

In memory of Dr John Calvert

Proceeds will be donated to:  Alzheimer Scotland – Stranraer and Wigtownshire Dementia Resource Centre and Dumfries & Galloway Canine Rescue Centre.

Thank you to our judges and to Midge, Sheena, Jenny, Christa, Liz, Sue and George for all their assistance to help make the day run smoothly.

The next event will be the Charity Show Jumping on 5th September 2021 with trophies to be awarded in all classes. 

RING 1

Best Turned Out Horse – including Cobs, Coloureds, etc – in hand or ridden.

1st Sara McGhie and World of Dreams, 2nd Katie Forrest and Jess, 3rd Amy Vance and Tyersel Wolf Dancing.

Cob Ridden – four years old or over.

1st Lyndsay Wilson and Dollymixture, 2nd Emilymae Cousins and Benjamin Flying Kite, 3rd Bethany Brigg and Annabelle, 4th Katie Forrest and Jess.

Coloured – Traditional / NativeRidden

1st Lyndsay Wilson and Dollymixture, 2nd Emilymae Cousins and Benjamin Flying Kite.

Coloured – Sports / Plaited – Ridden

1st Sara McGhie and World of Dreams, 2nd Heather Scott and Maeve.

Cob – In Hand – any age.

1st Katie Forrest and Jess, 2nd Bethany Brigg and Annabelle.

Coloured – Traditional / NativeIn Hand

1st Claire Reid and Ballinclach Little Star, 2nd Emilymae Cousins and Benjamin Flying Kite.

Coloured Sports / Plaited – In Hand

1st Sara McGhie and World of Dreams, 2nd Heather Scott and Maeve.

SINGLETONS SHATTON SOPHIE MEMORIAL TROPHY for best cob won by Lyndsay Wilson and Dollymixture.

SALVER PRESENTED BY J & J PEDLEY for Best Coloured from won by Sara McGhie and World of Dreams.

Novice Horse – Ridden

1st Amy Vance and Tyersel Wolf Dancing.

Veteran Horse / Pony (16 years and over)Ridden.

1st Iona McFarlane and Mayfly of Turin Hill.

Ex Racehorse – mare or gelding, 4 years old or over – ridden.

1st Louise Gallacher and Sidney Devine, 2nd Anna Cathcart and Indie Groove.

Any Other Breed.

1st Amy Vance and Tyersel Wolf Dancing.

Riding Horse, mare or gelding, 4 years old or over – ridden.

1st Anne Jolly and Rim Rock Royal.

Hunter mare or gelding, 4 years old or over

1st Emilymae Cousins – Casper

Ring 1 CHAMPION – Lyndsay Wilson and Dollymixture.

Reserve – Anne Jolly and Rim Rock Royal.

 

RING 2

Brood Mare with foal at foot or having a foal in 2021

Brood Mare – 1st Debs Millington’s April Moon led by Caitlin McCulloch.

Foal – 1st Debs Millington and Ernie.

2 and 3 year old colt, filly or gelding – to be shown in hand.

1st – Frank Gwynne and Chestermann Holly

3 year old colt, filly or gelding – to be shown in hand.

1st Jenniferanne McWilliam and Loughmore Adam, 2nd Clair Hinds and Wee Hamish, 3rd Jenny Macdonald and Law Encounter.

CKHDT TROPHY for best yearling, two or three year old won by Frank Gwynne and Chestermann Holly.

Best Turned Out Pony / M&M – in hand or ridden.

1st Annabelle Smith and Chestermann Oscar, 2nd Clair Hinds and Wee Hamish, 3rd Jenniferanne McWilliam and Loughmore Adam, 4th Amelie Morgan and Ridgehill Robina, 5th Emily Fairhurst and Chestermann Star, 6th= Eva Carnochan and Tilly and Amy Vance and Chelsea.

Mountain and Moorland Small Breeds – to be shown ridden. 

1st Rosie McFarlane and Longfield Oyster.

Mountain & Moorland Large Breeds – to be shown ridden. 

1st Iona McFarlane and Mayfly of Turin Hill, 2nd Emma Drummond and Skye.

Lead Rein Pony – mare or gelding, 4 years old and over. 

1st Eva Carnochan and Tilly, 2nd Rosie McFarlane and Longfield Oyster, 3rd Amelie Morgan and Ridgehill Robina.

First Ridden Pony – mare or gelding, 4 years old and over, not exceeding 128 cm.  Rider 12 years and under.  Snaffle bridle.

1st Sally Drummond and Balfour Hawkeye.

Mountain and Moorland Small Breeds – Any age – to be shown in hand. 

Section A – 1st Clair Hinds and Wee Hamish, 2nd Claire Reid and Ballinclach Little Star.

Section B – 1st Willow Gilchrist and Honey, 2nd Harper Gallacher and Minnie Moo.

Mountain & Moorland Large Breeds – Any age – to be shown in hand. 

1st Frank Gwynne and Chestermann Holly, 2nd Iona McFarlane and Mayfly of Turin Hill, 3rd Jenniferanne McWilliam and Loughmore Adam.

TERREGLES STUD TROPHY for Best Shetland (Standard or Miniature) won by Clair Hinds and Wee Hamish.

Novice Pony – Ridden

1st Emily Fairhurst and Chestermann Star, 2nd Annabelle Smith and Chestermann Oscar.

Ridden Show Hunter Pony

1st Sally Drummond and Balfour Hawkeye.

Young Handlers – 11 years and under.  To be shown in hand. 

1st Emily Fairhurst and Chestermann Star, 2nd Harper Gallacher and Minnie Moo, 3rd Willow Gilchrist and Honey.

Young Handlers – 12 – 16 years.  To be shown in hand.

1st Annabelle Smith and Chestermann Oscar.

EMMA McMIKEN TROPHY FOR BEST SHOW AND SHOW HUNTER PONY won by Sally Drummond and Balfour Hawkeye.

CKHDT TROPHY FOR BEST TURNED OUT won by Annabelle Smith and Chestermann Oscar.

 

Ring 2 CHAMPION – Frank Gwynne and Chestermann Holly.

Reserve Champion – Sally Drummond and Balfour Hawkeye.

 

SUPREME CHAMPION and winner of the Dr John Calvert Memorial Trophy – Frank Gwynne and Chestermann Holly.

Reserve Supreme – Lyndsay Wilson and Dollymixture.