Working Hunter Show

Working Hunter Show 2018

Class 1     Lead Rein Working Hunter

1st Cara Jamieson and Pantymel Tim.

Class 2     Let Loose Working Hunter – x poles

1st Erin Jamieson and Cusop Paris, 2nd Auryn Kirkpatrick and Cefyn Kracker, 3rd Breagh Kirkpatrick and Mr Pryde.

Class 3     Starter Stakes Working Hunter – approx height 45 cm

Juniors: 1st  Auryn Kirkpatrick and Mr Pryde, 2nd ErinJamieson and Cusop Paris, 3rd Libby Kay and Lacy Oliver.

Seniors: 1st Ali Yellowlees and Lingree Lady, 2nd Jane Milligan and Sir Rocco.

Class 4     Junior Beginner Working Hunter – max height 60 cm

1st Krissie Ramsay and Shadow.

Class 5     Senior Beginner Working Hunter – max height 60 cm

1st Ali Yellowlees and Lingree Lady, 2nd Katie Pettingale and Monty Horse, 3rd Kate Griffiths and Gala Day, 4th Anne Keith and Its an Honour, 5th Liz Foulds and The Quiet Boy, 6th Jane Milligan and Sir Rocco.

Class 6     Junior Novice Working Hunter – max height 75 cm

1st Emily Kay and SBS Scribbler, 2nd Krissie Ramsay and Shadow, 3rd Izzy Miller-Smith and Amber.

Class 7     Senior Novice Working Hunter – max height 75 cm

1st Hannah Burns and Haughmond Midnite at Last, 2nd Julie Pedley and Steven, 3rd Mhairi McConnell and Roslin, 4th Kate Griffiths and Gala Day, 5th Alasdair Scott and Boris; 6th Anne Keith and Its an Honour.

Class 8     Junior Intermediate Working Hunter – max height 90 cm

1st Lauren Torrance and Starloch Mr Darcy, 2nd Issy Miller-Smith and Casper.

Class 9     Senior Intermediate Working Hunter – max height 90 cm

1st Ailsa McWilliam and Carrowkileen Beril, 2nd Ellie Torrance and Silver Match, 3rd Olivia Cochrane and Coumroe Harry, 4th Sheila McConnell and Diamond Annaghdown.

Class 10     Junior Small Open Working Hunter – max height 1 m

1st Lauren Torrance and Starloch Mr Darcy.

Class 11   Eastern BMW / BHS Scotland Riding Club WH Series – 1m

1st Emily Singleton and Knightsbridge H, 2nd Julie Pedley and Bay, 3rd Amy Hall and Miami Pandemonium.

Class 13   Dodson & Horrell / BHS Scotland WH Series – 1.05 m

1st Amy Hall and Miami Pandemonium, 2nd Emily Singleton and Knightsbridge H, 3rd Julie Pedley and Bay.

 

Working Hunter Champion: Ailsa McWilliam and Carrowkileen Beril

Working Hunter Reserve Champion: Lauren Torrance and Starloch Mr Darcy

 

Class 15   2 or 3 year old colt, filly or gelding

1st Laura Downey and Rhydyfelin Seldom.

Class 16   Mountain and Moorland Small Breeds – in hand

1st Sara McConnell and Vallum Petrushka, 2nd Laura Downey and Rhydyfelin Seldom.

Class 17   Mountain and Moorland Large Breeds – in hand

1st Krissie Ramsay and Shadow.

Class 18   Coloured Native / Traditional – In Hand

1st Clair Hinds and Steven; 2nd Julie Pedley and Paddy.

Class 19   Coloured Sports / Plaited – In Hand

1st Zoe McConnell and Maxwelltown Freya, 2nd Sara McGhie and World of Dreams, 3rd Clair Hinds and Tilly, 4th Laura Downie and Schoolcottage Tahneemara.

Class 20   Veteran (16 years and over) – in hand

1st Ali Yellowlees and Lingree Lady.

Class 21   Mountain and Moorland Small Breeds – ridden

1st Libby Kay and Lacy Oliver, 2nd Cara Jamieson and Pantymel Tim.

Class 22   Mountain & Moorland Large Breeds – ridden

1st Auryn Kirkpatrick and Cefyn Kracker.

Class 23   Coloured Native / Traditional – Ridden

1st Clair Hinds and Steven.

Class 24   Coloured Sports / Plaited – Ridden

1st Sara McGhie and World of Dreams, 2nd Zoe McConnell and Maxwelltown Freya, 3rd Julie Pedley and Tilly, 4th Emily Kay and SBS Scribbler, 5th Laura Smithers and Sheree.

Class 25   Veteran (16 years and over) – ridden

1st Isla Kirkpatrick and Thistledown Chloe, 2nd Ali Yellowlees and Lingree Lady.

Class 26   Pony Club Pony – rider 10 years and under

1st Auryn Kirkpatrick and Cefyn Kracker, 2nd Sara McConnell and Maxwelltown Freya, 3rd Erin Jamieson and Cusop Paris.

Class 27   Pony Club Pony – rider 11 – 16 years

1st Lauren Torrance and Starloch Mr Darcy, 2nd Lacy Oliver and Libby Kay,

Class 28   Riding Club Horse – rider 17 years and over

1st Isla Forsyth and Maverick, 2nd Hannah Burns and Haughmond Midnite at Last, 3rd Anne Keith and Its an Honout, 4th Jane Milligan and Sir Rocco, 5th Julie Pedley and Blackadder Princess.

Showing Champion – Isla Forsyth and Maverick.

Reserve Showing Champion: Auryn Kirkpatrick and Cefyn Kracker.

 

SUPREME CHAMPION – Lauren Torrance and Starloch Mr Darcy.

RESERVE SUPREME – Auryn Kirkpatrick and Cefyn Kracker

New Trophy for Supreme Champion 2018 Donated by Robert McNally, Farrier

 

 

 

Thank you very much to everyone who competed, spectated and helped to make today’s Working Hunter Show such a success. It was unfortunate that the rain came in early in the afternoon but it did not spoil a great day.  Huge thank you to Gael Gaw for designing such a lovely course and to Gael and family plus assistance in building the course on Thursday and today.  Thank you to our judges Charlotte Armstrong, Emily Galloway, Jane and Bryce Dalrymple and our stewards Nadine Scott, Christa Makinson and Sheena McInrtyre.  Thank you also to Gillian Wilson and Caitlin McClorey for commentating and assisting with course, Marie Horsell and Debs Millington for gate duties and anyone else who helped in any way.  Catering courtesy of Marion McCutcheon was delicious and Cameron Anderson Photography has posted some fabulous photos from today.