Working Hunter Show – 11th June 2017

Thank you to everyone who attended today’s Working Hunter Show – as competitor, spectator or helper. The weather held up fairly well apart from one very heavy shower mid afternoon.

Special thanks to our Working Hunter judges – Willie Goldie and Jennifer Garland; Show Classes Judge – Katie Anderson;  Charlotte Armstrong for designing the fabulous Working Hunter course and Gael Gaw for course building on the day. Thanks also to Sheila, Sam and Madison for building the course, Christa, Marie and Midge for stewarding and helpers on the day – Sam; Sheena; Erin, Steff, Alisdair and everyone who helped.

Class 1A – Lead Rein

1st Noah Gaw and Guywood Maximillion.

Class 1B – Junior Starter Stakes Working Hunter

1st Charlotte Gaw and Mr Pryde

2nd Phoebe Gaw and Marvellous Molly Moonlight

3rd Libby Kay and Lacy Oliver

4th Megan McIlwraith and Heather

Class 1B – Senior Starter Stakes Working Hunter

1st Liz Foulds and The Quiet Boy

2nd Iona McFarlane and Tamaron Dakota

Class 2 – Junior Beginner Working Hunter – 60 cm.

1st Gemma Caygill and Miami Georgina

2nd Hannah Torbet and Princess

3rd Jenni Brooke and Tinkers Girl

4th Madison Laing and Tommy

5th Lucy Gaw and Miami Hotshot

6th Leonnie Laing and Malky

7th Emily Kay and SBS Scribbler

Class 3 – Senior Beginner Working Hunter – 60 cm.

1st Alasdair Scott and Grey Mint Lady

2nd Heather Scott and Moyasta Rivie

Class 4 – Junior Novice Working Hunter – 75 cm.

1st Eilidh Fisher and Miami Hourglass

2nd Emily Kay and SBS Scribbler

3rd Gemma Caygill and Miami Georgina

4th Leonnie Laing and Malky

5th Lucy Gaw and Miami Hotshot

Class 5 – Senior Novice Working Hunter – 75 cm.

1st Heather Scott and Moyasta Rivie

2nd Julie Pedley and Black Adder Princess

Class 6 – Junior Intermediate Working Hunter – 90 cm.

1st Eilidh Fisher and Miami Hourglass

Class 7 – Senior Intermediate Working Hunter – 90 cm.

1st Lorna Wilson and Silvana

2nd Emily Singleton and Greenacres Lordanzo

3rd Mollie Miller-Smith an El Divo

Class 8 – Junior Small Open Working Hunter – 1m.

1st Izzy Miller-Smith and Emma-Lee.

Class 9 – The Courier / BHS Scotland Riding Club Working Hunter Series – 1m.  

1st Emily Singleton and Greenacres Lordanzo

2nd Lorna Wilson and Silvana

Class 10 – Junior Open Working Hunter

1st Izzy Miller-Smith and Emma-Lee.

Champion WH – Eilidh Fisher and Miami Hourglass

Reserve Champion WH – Charlotte Gaw and Mr Pryde

Judges Special Award – Noah Gaw and Guywood Maximillion

 

SHOW CLASSES

Class 13 – Mountain and Moorland – In Hand – Small Breeds

1st Libby Kay and Lacy Oliver

2nd Zoe McConnell and Vallum Petrushka (Best Turned Out winner)

Class 13 – Mountain and Moorland – In Hand – Large Breeds

1st Iona McFarlane and Tamaron Dakota

2nd Debbie Wilson and Maisie of Stevenson Hall

3rd Leonnie Laing and Laddie

4th Lorna Hannah and Owl’s End Kylie

Class 14 – Coloured In Hand

1st Lehla Partington and Twenty Four Karat Magic

2nd Judith Copeland and Longfield Oyster

3rd Liz McLaughline-Brownlie and Torhouse Dusk

4th Zoe McConnell and Venus

5th Emily Kay and SBS Scribbler

6th Nicole Cockburn and Marley

7th Katie Forrest and Pipar

Best Turned Out – Sara McGhie and Dream

Class 16 – Mountain and Moorland – Ridden – Small Breeds

1st Noah Gaw and Guywood Maximillion

2nd Sara McConnell and Vallum Petrushka

3rd Libby Kay and Lacy Oliver

Class 16 – Mountain and Moorland – Ridden – Large Breeds

1st Julie Pedley and Owl’s End Kylie

2nd Leonnie Laing and Laddie

3rd Iona McFarlane and Tamaron Dakota

Class 16A – Best Mountain and Moorland Pair

1st Sara McConnell and Vallum Petrushka and Iona McFarlane and Tamaron Dakota.

Class 17 – Coloured Ridden

1st Zoe McConnell and Delila Bay

2nd Lehla Partington and Twenty Four Karat Magic

3rd Gemma Caygill and Miami Georgina (Best Turned Out winner)

4th Sara McGhie and Dream

5th Sara McConnell and Venus

6th Leonnie Laing and Bob

Class 17A – Best Coloured Pair

1st Zoe McConnell and Delila Bay and Lehla Partington and Twenty Four Karat Magic

Class 18 – Ridden Veteran

1st Zoe McConnell and Delila Bay (Best Turned Out winner)

2nd Phoebe Gaw and Mavellous Molly Moonlight

Class 19 – Pony Club Pony

1st Charlotte Gaw and Mr Pryde

2nd Hannah Torbet and Princess (Best Turned Out Winner)

3rd Sara McConnell and Venus

Class 20 – Riding Club Horse

1st Julie Pedley and Gill McGlashan’s Black Adder Princess

 

Showing Champion – Julie Pedley and Gill McGlashan’s Black Adder Princess

Reserve – Noah Gaw and Guywood Maximillion

 

Supreme Champion – Julie Pedley and Gill McGlashan’s Black Adder Princess

Reserve Supreme – Noah Gaw and Guywood Maximillion

Judge’s Special Award – Charlotte Gaw and Mr Pryde